gazeta Gazeta
Janowiecka

Janowiec nad Wisłą, nr 80, luty 2017 rok ISSN 1426-6288
Pismo Towarzystwa Przyjaciół Janowca nad Wisłą


CZY W JANOWCU PRODUKUJEMY
BOJOWE ŚRODKI TRUJĄCE?

dym
foto: http://www.jaroslaw.pl
Czy takie prowokacyjne i bulwersujące pytanie w ogóle możemy postawić?
Na te dwa pytania każdy mieszkaniec Janowca i gminy powinien odpowiedzieć sobie sam.
Dla ułatwienia odpowiedzi przypominamy następujące fakty:

Po pierwsze:
Fosgen, chlor, chlorowodór, siarkowodór, cyjanowodór inaczej Cyklon B, tlenek węgla, tlenki azotu, benzopiren, dwutlenek siarki, i wiele innych trujących substancji w postaci pyłów i gazów powstaje podczas spalania tworzyw sztucznych. Niektóre z tych trucizn zaliczane są do tzw. bojowych środków trujących.

Po drugie:
Tworzywa sztuczne zrobiły zawrotną karierę w gospodarce. Dzięki swoim właściwościom są obecnie w wielu dziedzinach niezastąpione. W zależności od potrzeb produkuje się je z różnych substancji i związków chemicznych. Dzisiaj chyba nie ma takiej dziedziny przemysłu, w której nie stosuje się tworzyw sztucznych.
Dlatego są w naszych domach i obejściach wszechobecne. Są bardzo rozpowszechnione i wygodne przede wszystkim jako opakowania, ale nawet naczynia, meble czy różnorakie środki higieniczne.

Po trzecie:
Jedyny sposób pozbycia się ich po zużyciu, to pojemnik na śmieci znajdujący się przy każdym domu.
Wyrzucone, będą leżały 300 i więcej lat. Natura nie umie sobie z nimi poradzić, tak jak radzi sobie z drewnem, czy nawet metalem. Bo są to substancje jej obce, wytworzone przez człowieka.
Najgorszym sposobem jest ich spalanie. Bo wówczas wyprodukujemy cały zestaw trucizn. One wcale nie polecą gdzieś daleko. Wręcz przeciwnie, w postaci pyłu, opadną wokół naszego domu, pozostaną w glebie, w wodzie, będą się tam gromadzić i powoli trafiać do organizmów ludzi. Dlatego nie można spalać tworzyw sztucznych również na działkach i ogródkach, bo ich trujące pozostałości pozostaną na roślinach i w glebie.

Leszek Kwasek

Gminne zawody sportowo-pożarnicze w Janowcu.
Foto: www.janowiec.pl
Najnowsze wydawnictwo TPJ
 KALEJDO-
SKOP
WYDARZEŃ

Plakat zapraszający na "Narodowe Czytanie" Henryka Sienkiewicza w Janowcu.
Foto: www.janowiec.pl
Jubileusz Marianny Łyszcz.
Foto: www.janowiec.pl


Zgubne skutki spalania śmieci

T o, czym się pali w domowym piecu, nie jest wbrew pozorom prywatną sprawą właściciela lokalu. Od jego rozsądku, wiedzy i swoistej dyscypliny zależy jakość powietrza i czystość w okolicy. Spalanie śmieci w piecu jest nie tylko głupotą, ale również - wykroczeniem.
W paleniskach domowych powinniśmy spalać jedynie te paliwa, dla których zostały one zaprojektowane.

Tarłowscy w Janowcu nad Wisłą

J anowiec n/Wisłą, małe miasteczko o unikalnym położeniu geograficznym, naprzeciwko historycznego Kazimierza Dolnego, od wieków przyciągał nie tylko możnych tego kraju, jak budowniczych Firlejów, Lubomirskich czy Tarłów, którzy z wysokości zamku janowieckiego władali nim, ale i mieszkańców, którzy przybywali z bliższych i dalszych okolic i regionów kraju i stanowili jego społeczność. Do tych ostatnich należał Ród Tarłowskich.
Zofia Jancewicz

Dożynki gminne 2016

W niedzielę 21.08.2016 r w parku zamkowym miały miejsce dożynki gminne.
Tradycyjna ceremonia rozpoczęła się barwnym korowodem. Z pieśnią na ustach przemaszerowali przedstawiciele sołectw naszej gminy niosąc wieńce dożynkowe. Korowód poprowadzili Starostowie dożynek Teresa Kusińska, Janusz Walasek oraz Wójt Gminy Janowiec Jan Gędek. Następnie wszyscy uczestniczyli w mszy polowej w intencji rolników, uświetniona śpiewem i akompaniamentem artystów Janowieckich Interpretacji Muzyki im. Jakuba Walaska. Po czym starostowie przekazali bochen chleba Wójtowi Gminy Janowiec, który serdecznie powitał wszystkich przybyłych na Święto Plonów oraz skierował słowa podziękowania do rolników za tegoroczne plony.

plakat

Obrzęd dożynkowy na scenie zaprezentowały dzieci i młodzież z naszej gminy. Mogliśmy podziwiać także występy zespołów ludowych Oblas, Janowic, Janowca oraz gościnnie zespoły z Rudek i Łaguszowa oraz kapela Zdzisława Kwapińskiego. Na tegorocznych dożynkach miały miejsce debiuty. W przepięknych strojach wystąpił Zespół Tańców Polskich "Rosa" oraz zespół Wokalny "Promienie". Ku uciesze rodziców i nas wszystkich na scenie zaprezentowały swoje układy taneczne dzieci i młodzież zespoły: Tęczowa Zumba, Młoda Generacja Oblas oraz Zespół taneczny z GOK-u. Nie obyło się bez gromkich owacji. Z kolei cygańskimi rytmami bawił nas zespół "Cygańska Brać" z Końskowoli. Uzdolnione wokalnie Ola Walasek i Julia Stateczna również prezentowały się znakomicie. Zwieńczeniem dożynek było ogłoszenie wyników konkursu wieńców dożynkowych i stoisk dożynkowych, na których nie brakowało plonów, regionalnych potraw, wypieków i nalewek.
W kategorii wieniec dożynkowy przyznano następujące nagrody:
I miejsce - Trzcianki
II miejsce - Janowice
III miejsce - Oblasy
Natomiast w kategorii - stoisko dożynkowe - przyznano równorzędne wyróżnienia dla wszystkich wystawców.
Dożynki zakończył koncert zespołu "Po godzinach", którego dźwięki rozbrzmiewały do późnych godzin wieczornych.

Łukasz Skowyra

Relacja z gminnych zawodów
sportowo-pożarniczych w Janowcu

W dniu 20 sierpnia 2016 roku zorganizowane zostały na boisku gminnym zawody sportowo-pożarnicze dla jednostek OSP z Gminy Kazimierz Dolny i Gminy Janowiec. Głównym organizatorem był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Janowcu i Wójt Gminy Janowiec reprezentowany przez Jana Gędka. Zgodnie z regulaminem takich imprez zawodnicy na wszystkich szczeblach startują w trzech konkurencjach: musztra, sztafeta pożarnicza i ćwiczenie bojowe. Męskie drużyny pożarnicze z terenu naszej gminy reprezentowane były przez wszystkie jednostki OSP: Janowice, Janowiec, Nasiłów, Oblasy, Wojszyn i Trzcianki. Oprócz mężczyzn w zawodach wzięła udział kobieca drużyna pożarnicza oraz dwie młodzieżowe - wszystkie z Oblas. Prawidłowym przebiegiem zawodów oraz oceną konkurencji zajmowali się przedstawiciele Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Puławach pod nadzorem komendanta głównego Pana Grzegorza Podhajnego. Wszystkie drużyny za udział w zawodach i sportową walkę uhonorowane zostały dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi, a najlepsze z nich reprezentowały naszą Gminę na zawodach powiatowych. W kategorii męskich i żeńskich drużyn pożarniczych pierwsze miejsca zajęły zespoły z OSP Oblasy. Wśród zaproszonych osób mieliśmy okazję gościć przedstawicieli władz samorządowych i związkowych OSP Powiatu Puławskiego, Gminy i Miasta Kazimierz Dolny, Gminy Janowiec.
Oto wszystkie wyniki zawodów:
Gmina Kazimierz Dolny:
Męskie Drużyny Pożarnicze:
OSP Wierzchoniów - 103,8 pkt
OSP Kazimierz Dolny - 105,8 pkt
OSP Witoszyn - 109,2 pkt
OSP Rzeczyca - 115,6 pkt
OSP Skowieszynek - 139,1 pkt
OSP Bochotnica
Kobiece drużyny pożarnicze:
OSP Witoszyn - 150,0 pkt
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze:
OSP Kazimierz Dolny - 112,9 pkt
OSP Rzeczyca - 116,0 pkt
OSP Witoszyn - 123,5
Gmina Janowiec:
Męskie Drużyny Pożarnicze:
OSP Oblasy - 114,4 pkt
OSP Nasiłów - 130,0 pkt
OSP Janowiec - 140,7 pkt
OSP Janowice - 142,3 pkt
OSP Wojszyn - 143,6 pkt
OSP Trzcianki
Kobiece drużyny pożarnicze:
OSP Oblasy - 152,3 pkt
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze:
OSP Oblasy (męska) - 130,9 pkt
OSP Oblasy (żeńska) - 152,3 pkt
Łukasz Skowyra
 
Z życia Towarzystwa Przyjaciół Janowca

W bieżącym numerze Gazety zamieszczamy spis treści nowego Notatnika Janowieckiego (19-20) oraz dalszy ciąg informacji o Janowcu znad Nysy Kłodzkiej. Jest też tekst prof. Zygmunta Łyjaka odnośnie nowych faktów dotyczących organów w Janowcu. Zamieszczamy także listę szacownych darczyńców Towarzystwa za 2016 rok oraz średnią z lat 1995-2015 strukturę wpływów Towarzystwa.
Redakcja

106 urodziny
- jubileusz mieszkanki Janowca

J ak podaje lubelska telewizja, dzień zaczyna od modlitwy i od lektury ulubionej gazety. Korzysta także z biblioteki gminnej, ponieważ czytanie sprawia jej przyjemność. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że Marianna Łyszcz z Janowca, bo o niej właśnie mowa, ikończyła 106 lat.
29 sierpnia przyjmowała gości. Dostojną jubilatkę odwiedziły miejscowe władze. Były życzenia oraz urodzinowy tort.

życzenia

Mimo sędziwego wieku pani Marianna Łyszcz jest pełna optymizmu, a w prowadzonej rozmowie intryguje zaskakująco dobrą pamięcią.
Niemalże całe swoje życie spędziła w okolicach Puław, choć wojenna zawierucha sprawiła, że w latach czterdziestych została wywieziona na roboty do Niemiec. Od 20 lat pani Marianna mieszka z córką w Janowcu.

Na podstawie materiału z:
http://lublin.tvp.pl/

Dni Janowca 2016

W spominamy tegoroczne "Dni Janowca". W tym roku była to już III edycja w ramach, której można było obejrzeć sprzęt wojskowy GRT Gregor oraz wystawę "Przyczółek. Janowiec 1944-45". Scenę estradową zdominowały rodzime zespoły młodzieżowe oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Janowiec. Ponadto wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca z Dąbrownicy, Kapela Podwórkowa "Końskowolskie Chłopaki", Kapela "Wesoła Trzy Plus Jeden", Chór "Pokolenie", Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy, Zespół JARZĘBINA z Kocudzy, Kacper Gołda - uczestnik X FACTOR, Zespół Extazy. Odbyła się również aukcja medalu Ligi Mistrzów Kobiet - Kingi Achruk na rzecz DKMS. Prawdziwym hitem spotkania był premierowy spektakl "Kamienie Miłości Czarnej Damy". Był to poetycki spektakl Jarosława Figury inspirowany legendą o Czarnej Damie z janowieckiego zamku. W rolach głównych wystąpili: Kinga i Łukasz Achruk.
W pozostałych rolach wystąpili: Natalia Jakubowska, Ewelina Kucharczyk, Teresa Matuszewska, Daria Nankiewicz, Weronika Nankiewicz, Julia Niedziółka, Nadia Niedziółka, Milena Sajnoga, Małgorzata Tatar, Aleksandra Walasek, Natalia Wójcik, Jarosław Zoń.
Łukasz Skowyra

VI
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych
- Janowiec

11 września 2016 roku (niedziela), po raz kolejny w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach, odbył się festiwal orkiestry dętej w Janowcu. Impreza rozpoczęła się prezentacją orkiestry podczas mszy świętej w kościele o godzinie 10.00. Po mszy orkiestra przemaszerowała na stadion sportowy, gdzie można było wysłuchać jej koncertu.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 2016 r. o godz. 9.00 w Kościele parafialnym pw. Św. Stanisława w Janowcu odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny.

plakat


Wspomnienia

P rezentujemu zestaw wspomnień przekazanych przez czytelników. Tym razem są to wspomnienia dotyczące początków komunikacji autobusowej w Janowcu oraz odwołanie się do komunikacji dnia dzisiejszego.
Redakcja

Nasi sponsorzy

Z amieszczamy listę naszych sponsorów, bez których praca Towarzystwa byłaby niemożliwa. Dziękujemy Im za finansowe wsparcie działalności TPJ i życzymy wielu sukcesów.

Listy do redakcji

Z arówno do redakcji "Gazety Janowieckiej" jak i do zarządu Towarzystwa przychodzą listy od naszych członków i czytelników wydawanych przez nas wydawnictw.
Świadczą one o dużym zainteresowaniu działalnością Towarzystwa. Zawierają niejednokrotnie ciekawe i pouczające spostrzeżenia oraz polemiki.
Redakcja

Pamiętaj - "Oddając krew - darujesz życie"
- to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 50 lat - od czasu, gdy PCK zajął się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.
Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze świadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka.
Jeśli jesteś już pełnoletni, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, ważysz 50 kg lub więcej, Twoje samopoczucie nie budzi niepokoju, masz dobrą wolę pomagać innym ludziom, to zgłoś się do najbliższej placówki publicznej służby krwi.

KUPUJĄC KSIĄŻKI
TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ JANOWCA
WSPIERASZ JEGO DZIAŁALNOŚĆ


Gazeta Janowiecka: Pismo Towarzystwa Przyjaciół Janowca
Redakcja: Leszek Kwasek - red. naczelny, Filip Jaroszyński
Współpraca: J.A. Rotmańska
Sekretarz redakcji (redakcja wydania elektronicznego): A. Madej
Adres redakcji: Osiedle Szkolne 5, 24-123 Janowiec
(R) Kopiowanie materiałów tylko za zgodą Redakcji

| Aktualności | Siedziba | Zarząd | Zadania | Kalendarium | Działalność | Wydawnictwa | Notatnik | Strony | Statut | Nagrody |
PowrótStrona główna
Kontakt!!!