gazeta Gazeta
Janowiecka

Janowiec nad Wisłą, nr 82, sierpień 2017 rok ISSN 1426-6288
Pismo Towarzystwa Przyjaciół Janowca nad Wisł+/-

 
 
DNI JANOWCA

PO RAZ CZWARTY

plakat
foto: http://www.janowiec.pl
Dnia 22 i 23 lipca na terenie Zamku w Janowcu odbyły się "Dni Janowca". Tegoroczna impreza była już czwartą tego typu. Na przybyłych czekały atrakcje takie jak: koncerty, spektakle i konkursy.
Oficjalnie otwarcie imprezy odbyło się w sobotę o godz. 20.30. Zaprezentowany został premierowy, niesamowity spektakl pt. "Alicja". Został on wyprodukowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu i wyreżyserowany przez Małgorzatę Mazurkiewicz. Udział w nim wzięło ok. 50 osób z terenu Gminy Janowiec, a główną rolę odgrywała grupa pantomimiczna działająca przy Domu Kultury, którą wspierali tancerze z grupy ROSA oraz wokaliści Aleksandra Walasek, Agata Gryn i Kacper Gołda. Bardzo ważną informacją jest to, że przedstawienie w całości tworzyli mieszkańcy Naszej Gminy. Po przedstawieniu, do późnej nocy, w Parku Zamkowym trwała świetna zabawa, pod gołym niebem, z zespołem Salamandra SQUAD.
W niedzielę od godz. 12 organizowane były przeróżne atrakcje. Przybyli mogli zobaczyć zlot motocyklowy, który odwiedziło prawie 200 maszyn, występy zespołów i solistów oraz kabaret. Gwiazdami imprezy byli m.in. Kacper Gołda oraz Krzysztof K.A.S.A. Kasowski.
Pogoda podczas "Dni Janowca" sprzyjała rozrywce i dobrej zabawie. Z roku na rok impreza ta przyciąga większą liczbę uczestników i chętnych do pomocy w promocji naszej gminy. Jest też więcej osób, które przybywają aby dobrze się bawić i miło spędzić czas.

Łukasz Skowyra

Licznie zgromadzona publiczność pod zamkiem w Janowcu.Koncert Krzysztofa K.A.S.Y Kasowskiego
 DNI
JANOWCA
W OBIEKTYWIE

Foto: GOK Janowiec
Zlot motocykli podczas Dni Janowca.Występ zespołu ZTP "ROSA" działającego przy GOK w Janowcu


 
 
O Gminnej Bibliotece Publicznej w Janowcu

S tan czytelnictwa w Polsce od kilkunastu lat nie napawa optymizmem. Z ostatnich badań Biblioteki Narodowej wynika, że aż 19 milionów (od 15 roku życia) Polaków nie przeczytało ani jednej książki, a 10 milionów nie ma nawet jednej publikacji na swoich domowych półkach. Jest też optymistyczny akcent, bo 41,7 proc. Polaków przeczytało w ciągu ostatniego roku przynajmniej jedną książkę, a to więcej o 2,5 proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Książka sukcesywnie przegrywa walkę o czytelnika. (...)
Katarzyna Adamowska-Kane

Gmina Janowiec
w latach 1809 - 1939
(cz. I)

J uż w czasach średniowiecza można doszukiwać się początków samorządu wiejskiego. Niektóre z okolicznych wsi zostały ustanowione na prawie niemieckim. Był to wzorzec ustroju wiejskiego stosowany w Niemczech i ustanawiany na polskiej wsi. Nie musiało to wiązać się z osadnictwem niemieckim. We wsi na prawie niemieckim chłopi mieli ściśle określone prawa i obowiązki, dzierżawili ziemię opłacając czynsz. Mieli prawo wychodu, czyli prawo odejścia ze wsi po spełnieniu pewnych obowiązków. Na czele wsi stał sołtys (zwany też wójtem), posiadający to stanowisko na prawach dziedzicznych.
Leszek Zugaj

Warsztaty taneczne Hip-Hop Jazz Dance

Z akończyliśmy 5 dniowe warsztaty HIP-HOP Jazz Dance. Było mega pozytywnie Poniżej opis warsztatów okiem jednej z uczestniczek!!! Ciekawe czy zgadniecie której.
Od 31 lipca do 4 sierpnia 2017r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu odbywały się Wakacyjne warsztaty HIP-HOP JAZZ DANCE, w których wzięło udział 19 osób w różnym wieku (od 5 do 17 r.ż.). Warsztaty prowadziła utytułowana, profesjonalna instruktorka tańca, Pani Wiktoria Benedykciuk ze szkoły tańca w Warszawie.
Pierwszy dzień warsztatów, uff ... jak gorąco, stawiamy pierwsze kroki hip-hopowe. Sześć godzin ciężkiej pracy (w tym przerwa na obiad).
Dzień drugi, zakwasy dają znać o sobie. Jest jeszcze bardziej gorąco. Poznajemy podstawy Jazzu i Dosco-Dance.
Dzień trzeci. Mamy problemy z siadaniem, bo tak bolą wszystkie mięśnie. Jedyne pocieszenie, to pyszne naleśniki na obiad. Zaczynamy "składać" hip-hopowy układ taneczny.
Dzień czwarty. "Dopracowujemy" układ. Pani Wiktoria pociesza nas słowami: "było nieźle, aczkolwiek stać Was na więcej. Jeszcze raz ..." (chyba widziała w nas potencjał).
Dzień piąty. Termometry bezlitośnie wskazują cały czas temperaturę ponad 30 oC. "Szlifujemy" układ taneczny, żeby wieczorem wypaść jak najlepiej podczas pokazu dla rodziców.
W czasie tych pięciu, bardzo aktywnie spędzonych dni, było bardzo dużo ciężkiej pracy, nauki, świetna zabawa, super prowadząca, miła atmosfera, taniec, upał, taniec, upał, taniec ... i dobre jedzenie!. Uczestnicy warsztatów wypili wiele litrów wody i wylali wiele litrów potu, ale było warto. Każdy otrzymał dyplom ukończenia warsztatów i zaprezentował swoje umiejętności przed najbliższymi (oczywiście dostaliśmy dużo oklasków).
Podsumowując, było wspaniale chociaż ciężko. Następny tydzień wakacji spędzimy na odpoczynku, ale już czekamy na kolejne warsztaty.
Julia Niedziółka

Konkurs na palmę Wielkanocną rozstrzygnięty

R ozstrzygnięcie konkursu na Palmę Wielkanocną nastąpiło 9 kwietnia na mszy św. w kościele parafialnym w Janowcu. Do konkursu na Palmę Wielkanocną zgłoszono 6 palm, zgłoszeń dokonały: KGW Janowice, KGW Wojszyn, Grupa Kobiet Aktywnych Oblasy, Przedszkole samorządowe z Janowca, Świetlica szkolna w Janowcu i Milena Sajnoga.
Komisja konkursowa w składzie: Proboszcz ks. Janusz Socha, Wójt Gminy Janowiec Jan Gędek, Wikariusz ks. Radosław Zaborski oraz pracownik Domu Kultury Renata Kuba miała niebywale trudne zadanie dokonując oceny dostarczonych palm, ponieważ wszystkie palmy zrobiły na nich duże wrażenie. Ostatecznie przyznano dwa miejsca.

Palmy nagrodzone w konkursie
Pierwsze miejsce - KGW Wojszyn.
Drugie miejsce - KGW Janowice, Grupa Kobiet Aktywnych Oblasy, Przedszkole samorządowe z Janowca, Świetlica szkolna w Janowcu i Milena Sajnoga.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy.
UG Janowiec

Worek nagród
dla naszych Kół Gospodyń Wiejskich

K olejna edycja konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów" odeszła do historii. Miejscem tegorocznej edycji było miasto Bełżyce. Znaczącą rolę po raz drugi odegrała Nasza Gmina Janowiec. Reprezentowana była przez KGW Janowice i KGW Wojszyn. Prócz Naszych reprezentantów przyjechało ponad stu wystawców produktów regionalnych z całego województwa lubelskiego. W ubiegłym roku swój kunszt kulinarny pokazały Panie z Janowic, które z Zawijokiem Janowickim zajęły wysokie 2 miejsce. W tym roku kobiety z Janowic na konkurs w kategorii gastronomia przygotowały zupę jęczmienniok i filet z karpia w sosie grzybowym. Swój debiut na sobotnim konkursie zaliczyło KGW Wojszyn, które przygotowało do części gastronomicznej zupina z Wojszyna oraz mięsiwo kamieniarza. W kategorii produkt zgłoszony został karp w zalewie octowej oraz miętówka.
Po całodniowej części wystawienniczej i konkursowej o godz. 18:00 ogłoszone zostały wyniki, w których znaczącą rolę odegrali Nasi kulinarni mistrzowie z Janowic i Wojszyna.

Miejsce 3 oraz nominację do Perły 2017 w kategorii gastronomia uzyskało danie z Janowic: Zupa jęczmienniok i filet karpia w sosie grzybowym.
Miejsce 1 i nominację do Perły 2017 w kategorii produkt otrzymało KGW Wojszyn za leszcza w zalewie octowej.
Główna nagroda Burmistrza Bełżyc również powędrowała do Wojszyna za danie zupina z Wojszyna z mięsiwem kamieniarza.
Serdecznie gratulujemy KGW Wojszyn i KGW Janowice za pełen profesjonalizm i promocję Naszej Gminy na arenie wojewódzkiej, a poprzez uzyskanie dwóch nominacji do Perły 2017 mamy szansę na wyjazd do Poznania na Targi Smaki Regionów - Polagra Food.
Łukasz Skowyra

Święto Kobiet w Janowcu

G minny Ośrodek Kultury w Janowcu zorganizował Dzień Kobiet. Była to kolejna okazja, by w lokalnym gronie i przyjaznej atmosferze podziwiać występy artystów, pośmiać się i spróbować słodkiego poczęstunku.
Obchody Dnia Kobiet rozpoczął Dyrektor GOK w Janowcu Łukasz Skowyra składając 90 paniom życzenia z okazji ich święta. Pierwsza na scenie swój program przedstawiła Kazimierska Kapela Zgoda pod kierownictwem Sławomira Doraczyńskiego. Jej blisko godzinny program piosenek i recytacji spotkał się z uznaniem publiczności, a szczególne wrażenie zrobił występ duetu Doraczyński/Kuna - panowie na dwóch akordeonach odegrali II Walc Dymitra Szostakowicza, którym rozkołysali słuchaczy.

Występ młodzieży z zespołu "Powiśle" z Puław
Swój talent taneczny zaprezentowała młodzież z zespołu Powiśle z Puław. Dominika Baryłka oraz Kamila Kaszubska z partnerami zatańczyli krakowiaka i oberka. Tańce zostały obdarowane gromkimi brawami ze strony Naszych kobiet. Pozostaliśmy w tanecznym klimacie ponieważ na parkiet tanecznym krokiem wypłynął Zespół Tańców Polskich ROSA, który dzielnie od roku szlifuje swój warsztat pod okiem Aleksandry i Anny Rolskiej. Trzy pary zatańczyły taniec miłości czyli Kujawiaka, który wywarł wielkie wrażenie na publiczności. Podczas części artystycznej dyrektor GOK prowadził losowania z nagrodami dla płci pięknej a do wygrania m.in. były masaże, zabiegi kosmetyczne, zabiegi SPA. Część artystyczną zakończył niezastąpiony Tadeusz Salamandra, który dla kobiet wystąpił z recitalem instrumentalnym za co nagrodzony został wielkimi brawami.
Łukasz Skowyra

Międzynarodowy Rajd Samochodów Zabytkowych

W dniach 29.06-02.07.2017 r. w Janowcu miała miejsce IV runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Do urokliwego Janowca nad Wisłą zjechało wiele zabytkowych pojazdów. Najciekawsza część imprezy odbyła się w sobotę 1 lipca o godz. 15:30 podczas konkursu elegancji, na który pojazdy zgromadzono przy Dworze z Moniak w Janowcu. W konkursie zaprezentowane zostały wszystkie auta.
UG Janowiec

Rośnie nam nowa pisarka

M arysia Hamułko jest wychowanką Przedszkola Samorządowego w Janowcu. Uczęszcza do grupy sześciolatków - "Pszczółki".
Marysia bardzo dobrze radzi sobie w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi. Jest kreatywna, realizuje własne pomysły, ale również jest otwarta na propozycje innych. Jest bardzo uważną obserwatorką otoczenia. Ma umiejętność odbierania i przeżywania zjawisk, które obserwuje. Ma trafne spostrzeżenia i w przemyślany sposób ocenia sytuację. Buduje bogate wypowiedzi, używa różnorodnego słownictwa. Uważnie słucha podczas zajęć słów nauczyciela i kolegów. Potrafi samodzielnie wyciągać wnioski. Marysia do grupy sześciolatków przyszła z umiejętnością samodzielnego czytania. Jest bardzo aktywną czytelniczką szkolnej biblioteki.
Samodzielnie stworzyła i zapisała cykl opowiadań, w których wiodącą postacią jest chłopiec o imieniu Tadek. Zaprezentowała ich treść swoim rówieśnikom i nauczycielom.
Wszyscy jesteśmy dumni, że Marysia uczęszcza do naszego przedszkola.
Życzymy jej wielu wspaniałych pomysłów na kolejne książki.
Wychowawczyni grupy "Pszczółki"
- Iza Suszek
 
Z życia Towarzystwa Przyjaciół Janowca

W bieżącym numerze Gazety zamieszczamy relację z XI Janowieckich Spotkań Historycznch, oraz sprawozdanie finansowe Towarzystwa Przyjaciół Janowca za 2016 rok wraz z listą darczyńców z 2017 roku. Zamieszczamy także pożegnanie ś.p. Mariana Wójcika - którego zasługą jest "znaczący ślad po Janowcu pozostawiony na łamach Gazety Janowieckiej".
Redakcja

Obchody Dnia Strażaka
w Gminie Janowiec

W dniu 03 maja 2017 roku na terenie Gminy Janowiec świętowaliśmy Dzień Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 Mszą Świętą w kościele parafialnym, w której uczestniczyły delegacje Związku OSP RP w Janowcu, OSP Janowiec, OSP Janowice, OSP Oblasy, OSP Wojszyn, OSP Nasiłów i OSP Trzcianki. Następnie odbyła się parada sprzętu bojowego, który ulicami Janowca, Janowic i Brześc przemieścił się do miejsca zaplanowanego spotkania w OSP Janowice. Tam czekał na wszystkich gorący poczęstunek, był również czas rozmów, wspomnień oraz planowanie przyszłości. W obchodach uczestniczyło ok. 70 osób w różnym wieku od kilkulatków po seniorów. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych uroczystości należą się najwyższe słowa uznania.

Strażacy w drodze do kościoła na uroczystą mszę
Z okazji Waszego święta przyjmijcie Drodzy Strażacy życzenia wszelkiej pomyślności, bezpiecznych wyjazdów i powrotów z akcji ratunkowych, satysfakcji z pełnionej służby oraz szczęścia rodzinnego. Niech Św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy - "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" - z wyrazami szacunku
Jan Gędek - Wójt Gminy Janowiec

Święto Wina 2017

W sobotę, 27 maja 2017 r. jak co roku na zamku w Janowcu odbyła się uroczystość ŚWIĘTA WINA!
Tradycyjnie Święto Wina rozpoczęto o godz. 12.00 Mszą Św. w intencji winiarzy za wstawiennictwem Św. Urbana, po której barwny korowód przeszedł na dziedziniec zamkowy by tam oddać się degustacji win Małopolskiego Przełomu Wisły.

W dorocznym święcie winiarzy udział wzięły: Winnica Dom Bliskowice, Winnica Las Stocki, Winnica Maja, Winnica Małe Dobre, Winnica Mały Młynek, Winnica Modła, Winnica Rubinowa, Winnica Rzeczyca, Winnica Skarpa Dobrska, Winnica Solaris, Winnica Widok.
GOK Janowiec

Orkiestra instrumentalna Gminy Janowiec

N owym projektem, który chcemy zorganizować w GOK w Janowcu jest założenie orkiestry instrumentalnej Gminy Janowiec. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z instrumentami oraz wszystkich tych którzy grają na instrumentach. Orkiestra taka funkcjonowała dawno temu na terenie Naszej Gminy, więc prosimy o udostępnianie i przekazywanie tej informacji. Miejsce spotkań i prób: GOK w Janowcu, sobota godz. 14:00.
Łukasz Skowyra

Otwarcie Zalewu w Janowicach

W dniu 25 czerwca o godzinie 13.30 nastąpiło oficjalne otwarcie zalewu w Janowicach. Ponadto w programie imprezy były liczne atrakcje. Najwcześniej, bo już o godzinie 6.00 rozpoczęły się zawody wędkarskie. W późniejszych godzinach odbył się turniej siatkówki plażowej. W godzinach popołudniowych uczestnicy mogli wziąć udział w pokazie zumby.
Na uczestników czekały także inne atrakcje: darmowa jazda motorówką, dla odważniejszych jazda na dmuchanym kole czy nartach wodnych, a także wyścigi kajakowe. Natomiast na najmłodszych uczestników czekał bezpłatny park zabaw.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, z których każdy mógł wybrać coś dla siebie.
UG Janowiec

Laur Promocyjny dla Zawijoka Janowickiego!!

K olejna karta historii Naszej Gminy została zapisana tym razem przez KGW Janowice i ich produkt tradycyjny "Zawijok Janowicki", który otrzymał Laur Promocyjny woj. Lubelskiego. Z ponad 50 autorów produktów nagrodzonych Laurem Promocyjnym błysk fleszy oraz uwagę dziennikarzy skupiła na sobie Pani prezes KGW Janowice Małgorzata Madejska. Efektem są wywiady w Radio Lublin oraz Dzienniku Wschodnim, które rozsławiają Naszą Gminę za co gratulację i podziękowania złożył Wójt Gminy Janowiec Jan Gędek.

Zawijok Janowicki nagrodzony.
GOK Janowiec

Wojska Obrony Terytorialnej

W ojskowa Komenda Uzupełnień w Puławach prowadzi rekrutację ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej.
Wojska Obrony Terytorialnej są odrębnym rodzajem Sił Zbrojnych RP i w znaczący sposób zwiększają krajowy potencjał obronny. Są one lokalnym filarem systemu bezpieczeństwa Polski. Ich misją będzie obrona oraz wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego oraz podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.
Żołnierz pełniący terytorialną służbę wojskową otrzymuje gratyfikację finansową za każdy dzień ćwiczeń oraz "dodatek za gotowość" - razem ponad 500 zł miesięcznie.
Nie trzeba mieć przeszkolenia wojskowego - można je odbyć w 16 dni.
Podstawowe wymagania:
obywatelstwo polskie,
ukończone 18 lat
wykształcenie minimum gimnazjalne
niekaralność za przestępstwo umyślne.
Najbliższe terminy szkoleń:
Szkolenie wyrównawcze dla osób po przeszkoleniu wojskowym - żołnierzy rezerwy:
- 02-03.09.2017r.
- 07-08.10.2017r.
16-to dniowe ćwiczenia przygotowawcze dla osób bez przeszkolenia wojskowego:
- 09-24.09.2017r.
- 14-29.10.2017r.
UG Janowiec

Janowieckie Interpretacje MuzykiRozstrzygnięcie konkursu
na Dyrektora Zespołu Szkół w Janowcu

W wyniku przeprowadzonego postępowania w dniu 31 maja 2017 roku dotyczącego wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Janowcu, komisja konkursowa działając na podstawie art. 36a ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. ustawa o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu prac komisji konkursowej (Dz. U. z 2010r., Nr 60, poz. 373, z późn. zm.), w składzie: Aldona Wojtalik - przewodnicząca komisji, przedstawiciel organu prowadzącego; Anna Bąkała - przedstawiciel organu prowadzącego; Maria Dębicka - przedstawiciel organu prowadzącego; Łukasz Kramek - przedstawiciel organu prowadzącego; Alicja Tynowska - przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny; Jolanta Piątek - przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny; Anna Szczepińska - przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny; Marzenna Grzeszczyk - przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny; Jolanta Lidacka - przedstawiciel Rad Pedagogicznych; Joanna Szulc - przedstawiciel Rad Pedagogicznych; Joanna Lisiowska - przedstawiciel Rad Rodziców; Sebastian Kostka - przedstawiciel Rad Rodziców; Dariusz Tuszyński - przedstawiciel Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty Ziemi Puławskiej; Bożena Mizak - przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego; Monika Pielak - przedstawiciel Obywatelskiego Związku Zawodowego Pracowników Oświaty, wyłoniła kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Janowcu, którym jest Pani Beata Kolasińska, nauczyciel i wicedyrektor tej szkoły.
Przewodnicząca Komisji
Aldona Wojtalik

Listy do redakcji

Z arówno do redakcji "Gazety Janowieckiej" jak i do zarządu Towarzystwa przychodzą listy od naszych członków i czytelników wydawanych przez nas wydawnictw.
Świadczą one o dużym zainteresowaniu działalnością Towarzystwa. Zawierają niejednokrotnie ciekawe i pouczające spostrzeżenia oraz polemiki.
Redakcja
 

  Pamiętaj - "Oddając krew - darujesz życie"
- to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 50 lat - od czasu, gdy PCK zajął się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.
Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze świadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka.
Jeśli jesteś już pełnoletni, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, ważysz 50 kg lub więcej, Twoje samopoczucie nie budzi niepokoju, masz dobrą wolę pomagać innym ludziom, to zgłoś się do najbliższej placówki publicznej służby krwi.
 

KUPUJĄC KSIĄŻKI
TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ JANOWCA
WSPIERASZ JEGO DZIAŁALNOŚĆ


Gazeta Janowiecka: Pismo Towarzystwa Przyjaciół Janowca
Redakcja: Leszek Kwasek - red. naczelny, Filip Jaroszyński
Współpraca: J.A. Rotmańska
Sekretarz redakcji (redakcja wydania elektronicznego): A. Madej
Adres redakcji: Osiedle Szkolne 5, 24-123 Janowiec
(R) Kopiowanie materiałów tylko za zgod+/- Redakcji

| Aktualności | Siedziba | Zarząd | Zadania | Kalendarium | Działalność | Wydawnictwa | Notatnik | Strony | Statut | Nagrody |
Powrót
przejście do strony głównej TPJ
napisz!