XIX Zimowe Spotkania Janowieckie
4 marca 2017 r.
XIX Zimowe Spotkania Janowieckie
W 480-lecie Janowca zapraszamy na XIX sesję Zimowych Spotkań Janowieckich. Głównym referującym będzie Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie dr Dariusz Kopciowski, a tematem konferencji – „Janowiec Pomnikiem Historii”.
W powszechnej opinii utarło się przekonanie, że w Janowcu zabytkami są jedynie zamek i kościół.
Natomiast prawda jest taka, że cała nasza miejscowość, jako miejski zespół urbanistyczny, została wpisana w 1971 roku do rejestru zabytków.
Co zadecydowało o takiej decyzji, co tak naprawdę jest cennego w naszej miejscowości, niestety, powszechnie nie jest znane.
O tym właśnie, w roku jubileuszu miasteczka, będzie mowa podczas dziewiętnastej sesji Zimowych Spotkań Janowieckich oraz o możliwościach ewentualnego uzyskania tytułu „Janowiec Pomnikiem Historii
Leszek Kwasek (GJ 81/2017)
Czym jest ten tytuł?
Pomnik Historii to jedna z czterech form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W treści prezydenckiego rozporządzenia wyszczególnia się cechy danego zabytku świadczące o jego najwyższej wartości, określa się precyzyjnie jego granice i zamieszcza schematyczną mapkę obiektu.
Pomniki Historii ustanawiane są od 1994 r. Do dziś to najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom. Z każdym rokiem, lista najcenniejszych obiektów sukcesywnie powiększa się. Znajdują się na niej obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń.
http://www.nid.pl/ (GJ 81/2017)
Zaproszenie
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Janowca nad Wisłą
Wójt Gminy Janowiec
Gminny Ośrodek kultury w Janowcu
mają zaszczyt zaprosić na
XIX sesję z cyklu
Zimowe Spotkania Janowieckie
temat
JANOWIEC POMNIKIEM HISTORII?
która odbędzie się w sobotę, 4 marca 2017 roku, o godzinie 1100 w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu, Plac Wolności 1.
Program Spotkania
─ Przywitanie Gości
– Jan Gędek – Wójt Gminy Janowiec
– Prof. Andrzej Szymanek – Prezes TPJ
─ Wprowadzenie – Filip Jaroszyński – wiceprezes TPJ
─ Wystąpienia:
Dr Dariusz Kopciowski – Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Janowiec – Pomnik Historii?
Andrzej Pisula – Burmistrz Kazimierza Dolnego
Kazimierz Dolny Pomnikiem Historii od 1994 roku
Jan Gędek – Wójt Gminy Janowiec
Wpis na listę Pomników Historii szansą na rozwój Janowca?
─ Dyskusja
─ Prezentacja najnowszego numeru „Notatnika Janowieckiego” nr 19-20 i kiermasz wydawnictw TPJ
─ Tradycyjny janowiecki poczęstunek przygotowany i ufundowany przez firmę „REYPOL” z Janowca
Szanowni Państwo
Janowiec jako miejscowość jest w rejestrze zabytków, a jednak wśród mieszkańców nie ma dostatecznej świadomości tego faktu. Może czas na zmianę tej „historyczno-obywatelskiej” świadomości mieszkańców Janowca i okolicy. Chcemy przypomnieć dzisiaj zamysł umieszczenia Janowca na „Liście Pomników Historii” /LPH/. Zamysł odważny, karkołomny nawet, może jednak osiągalny?
Ponieważ chcemy bliżej poznać temat – zaprosiliśmy eksperta – Pana doktora Dariusza Kopciowskiego Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Ponieważ chcielibyśmy poznać także „pomnikowe” doświadczenia naszych zawiślańskich sąsiadów, dlatego zaprosiliśmy Pana Andrzeja Pisulę burmistrza Kazimierza Dolnego, który przedstawi referat pt. „Kazimierz Dolny Pomnikiem Historii od 1994 roku”.
Chcąc realizować zamysł Janowiec – Pomnik Historii powinniśmy współpracować z władzami samorządowymi – dlatego zaprosiliśmy Pana Jana Gędka wójta gminy, który powie nam, czy widziałby szanse na szybszy rozwój Janowca po ewentualnym umieszczeniu go na LPH?
Nie mniej cenna wydaje się współpraca z Muzeum nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Są wśród nas przedstawiciele tej szacownej instytucji: Pani Danuta Olesiuk szefowa Muzeum Zamek w Janowcu oraz Filip Jaroszyński pracownik tego muzeum, zarazem wiceprezes TPJ, który będzie moderatorem tego spotkania
Szanowni Państwo
Witam wszystkich obecnych tutaj członków i sympatyków naszego Towarzystwa, także przygodnych gości XIX Zimowych Spotkań Janowieckich.
Życzę nam wszystkim odebrania ciekawej nauki i innych pożytków, \które z tego spotkania mogą wyniknąć
Andrzej Szymanek (NJ 21-22/2019)
Pokłosie Zimowych Spotkań Janowieckich w postaci uchwały Rady Gminy Janowiec
W dniu 30 marca 2017 r. Rada Gminy Janowiec podjęła uchwałę, dotyczącą podjęcia działań zmierzających do uznania miejscowości Janowiec za pomnik historii. Do działań tych zobowiązała w niej Wójta Gminy Janowiec.
W uzasadnieniu uchwały stwierdzono, iż status pomnika historii ustanawiany jest w drodze rozporządzenia przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.
Celem ustanowienia pomników historii jest wyróżnienie najcenniejszych i najważniejszych obiektów zabytkowych na terenie Polski, do których niewątpliwie należy miejscowość Janowiec z zabytkowym układem urbanistycznym.
(GJ 83/2017)
=============================================================
XI Janowieckie Spotkania Historyczne
24 czerwca 2017 r.
Zaproszenie
Towarzystwo Przyjaciół Janowca nad Wisłą
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Oddział Muzeum Zamek w Janowcu
uprzejmie zapraszają na
XI Janowieckie Spotkania Historyczne
temat
OBRAZY Z DZIEJÓW JANOWCA nad WISŁĄ
KORONOWANE GŁOWY GOŚĆMI JANOWIECKIEGO ZAMKU
Sesja odbędzie się w Zamku, Dom Północny, dnia 24. czerwca 2017 r. o godz. 1100
Program sesji
─ Koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Romualda Twardowskiego w Puławach
Dominika Saran – flet • J. S .Bach – Siciliana • J. Gossec – Gawot
Daniel Banasiewicz – gitara • J. S. Bach – Suita wiolonczelowa BWV 1007 cz. I Preludium • Luigi Legnani – Kaprys nr 7
─ Otwarcie sesji i powitanie uczestników
─ Referaty:
Prof. dr hab. Henryk Gmiterek, UMCS Lublin – Król Zygmunt III Waza gościem janowieckiego zamku
Prof. dr hab. Dariusz Kupisz, UMCS Lublin – Rokoszanie pod Janowcem
Dr hab. Leszek Wierzbicki, prof. UMCS Lublin – Wizyty króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego w Janowcu
Dr hab. Tomasz Ciesielski, prof. Uniwersytetu Opolskiego – Wizyta Piotra I w Janowcu w czasie Wielkiej Wojny Północnej
Dr Mariusz Kozdrach, UMCS – Wesela i chrzciny magnackiego Janowca w XVIII w.
Dr Katarzyna Madejska, Dr Paweł Madejski, UMCS Lublin – Graffiti w Janowcu od XVI do XIX w.
Komunikaty:
Mgr Sebastian Wardak. Muzeum Nadwiślańskie – Stan poszukiwań archiwalnych w Szwecji dotyczących historii zamku w Janowcu
─ Dyskusja
─ „Poczęstunek Janowiecki” przygotowany i ufundowany przez firmę „REYPOL” z Janowca
„Obrazy z dziejów Janowca nad Wisłą. Koronowane głowy gośćmi janowieckiego zamku”
W dniu 24 czerwca tego roku w salach tzw. Domu Północnego zamku w Janowcu odbyły się po raz jedenasty Janowieckie Spotkania Historyczne. Tytuł konferencji był dość intrygujący: Obrazy z dziejów Janowca nad Wisłą. Koronowane głowy gośćmi janowieckiego zamku.
Okazuje się, że janowiecki zamek bywał miejscem spotkań i sceną zdarzeń, które zapisały się nie tylko w dziejach lokalnych, ale stanowiły znaczące epizody dziejów ogólnych naszego Państwa.
Czerwcowa konferencja nie byłaby możliwa bez współpracy z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Za tę współpracę składaliśmy podziękowania na ręce pani Dyrektor Agnieszki Zadury.
Sobotnio – „sobótkowa” konferencja nie byłaby możliwa bez jego głównych aktorów, czyli historyków z Lublina, Opola i Janowca. Jeszcze raz wielkie dzięki za przyjęcie zaproszenia i za trud przygotowania referatów. Słowa szczególnego podziękowania kierowaliśmy do profesora Henryka Gmiterka, który od lat jest przewodniczącym janowieckich konferencji.
Uczestnicy XI Janowieckich Spotkań Historycznych mieli niepowtarzalną okazję poznania mało znanych faktów i fragmentów wielkiej historii, która kilka razy „zahaczyła” o zamek janowiecki w minionych wiekach.
Po konferencji w „kuchni Złotników” i na dziedzińcu zamkowym zaserwowano tradycyjny „Poczęstunek Janowiecki” przygotowany i ufundowany przez firmę „REYPOL” z Janowca.
Na jesieni tego roku ukaże się książka, będąca pokłosiem konferencji.
Andrzej Szymanek
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Janowca (GJ 82/2017)